Tally Ho!
SCF Logo

RESULTS

2017-2018 Hunter Pace Leader Board
Updated February 5, 2018

New Season Started with the September 2017 Hunter Pace


Past Hunter Pace Results

December 2017

November 2017

October 2017

August 2017

 

 

 

2015-2016
Hunter Pace Final Leader Board









South Creek Foxhounds
Hunter Pace Results
January 2018

Class I - English Flat - Ideal Time 1 hour 44 minutes

Placing Riders Time Elapsed Time Difference
First Place Rick Michaels & Lisa Levatino 1:43:25 0:35
Second Place Kate Frank & Gabrielle Battaglirui 1:32:18 11:42
Third Place Ellie Celorek & April Volliny 1:30:45 13:15
Fourth Place Amy Chenard & Karen DeJarnett 1:29:20 14:40
Fifth Place Amy Sakovich, Samantha Beckton & Hilary Hargraves 1:59:39 15:39
Sixth Place Lisa Eolfson & Ellen Alence 1:26:10 17:50

Class II - Western Flat - Ideal Time 1 hour 47 minutes

Placing Riders Time Elapsed Time Difference
First Place Traci Weston, Chris Weston & Rebecca Jeanty 1:50:15 3:15
Second Place Alton Burton & Steven Johnson 1:43:10 3:50
Third Place Alice Striker, Dave Rayner & Allen Reynolds 1:35:37 11:23
Fourth Place Bridjet Fendter & Chris Neidige 1:59:15

12:15

Fifth Place Melanie Frear, Joyce Scirtta & Kayla Guay 1:34:22 12:38
Sixth Place      

Class III - Endurance- Ideal Time 0 hours 0 minutes

Placing Riders Time Elapsed Time Difference
First Place      
Second Place      
Third Place      
Fourth Place      
Fifth Place      

Class IV - Juniors Over Fences- Ideal Time 1 hour 41 minutes

Placing Riders Time Elapsed Time Difference
First Place Micah Barnes & Lara Barnes 1:45:30 4:30
Second Place Mdeline Pollak & Taylor Shriver 1:47:22 6:22
Third Place Gillian Matheson & Kaira Yost 1:34:25 6:35
Fourth Place Hannah Hale & Olivia Daniels 1:57:30 16:30
Fifth Place Susannah Morrell & Mia Sessums 2:01:25 20:25
Sixth Place Abbie Johnson, Michaels Jackson & Meadow Van Engen 2:06:10 25:10

Class V - Open Over Fences- Ideal Time 1 hour 41 minutes

Placing Riders Time Elapsed Time Difference
First Place Lavinia Criswell, Joe Sparra & Lorraine Sparra 1:37:46 3:14
Second Place Ronda Austin & Lisa Butash 1:45:15 4:15
Third Place Sonia Gamache & Alex Gamache 1:36:32 4:28
Fourth Place Linda Williams & Barb Gradin 1:47:20 6:20
Fifth Place Katie Parker & Staci Reed 1:28:10 13:00
Sixth Place Denice Aten, Tenille Southern & Tucker Johnson 1:57:25 16:25

Class VI - Driving - Ideal Time - 0 Hr. 0 Min

Placing Riders Time Elapsed Time Difference
First Place Hites 1:17:00 30:00
Second Place Faith Kopycinski 2:58:26 71:26
Third Place